Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie fotbalu v Plzni

10. 9. 2007

Dějiny plzeňské Viktorie se píší od roku 1911. Touto svojí dlouholetou tradicí se tak Viktoria Plzeň řadí mezi nejstarší a nejslavnější české fotbalové kluby, hned po boku pražských týmů Sparty, Slavie a Žižkova.

Dosavadní názvy klubu:

SK Viktoria Plzeň (1911-1948)
Sokol Škoda Plzeň (1949-1952)
Sokol ZVIL Plzeň (1952-1953)
DSO Spartak LZ Plzeň (1953-1962)
TJ Spartak LZ Plzeň (1962-1965)
TJ Škoda Plzeň (1965-1992)
FC Viktoria Plzeň (1993-

 

Historický pohled na jednotlivé ligové ročníky, trenéry

 

 

Přehled jednotlivých sezon od vzniku klubu - roku 1911

 

 

Během svého působení na české fotbalové scéně, nasbírala Viktoria Plzeň řadu úspěchů. Od svého založení až do konce dvacátých let téměř pravidelně vyhrávala Mistrovství Západočeské Župy Českého svazu. Na začátku třicátých let postoupila do první profesionální ligy a ihned se zařadila mezi nejsilnější celky této soutěže, když postupně vybojovala jedno třetí a dvě čtvrtá místa. Čtvrtou příčku obsadil plzeňský tým i v pozdější protektorátního svazu.
Na začátku
V poválečném období se Viktorii v první lize opět dařilo. V roce 1946 to bylo třetí místo a v následujících dvou letech dokonce opakovaně druhá příčka prvoligové tabulky. Následoval únor 1948 a s ním i tragédie pro plzeňskou Viktorii. V prvním případě to byla, na dlouhých 45 let, ztráta historického jména Viktoria. V tom druhém, pro celý plzeňský fotbal ještě horším, reorganizace soutěže a týmů dle zástupců dělnických, výrobních a vojenských profesí.
A tak v roce 1953, i přes umístění na šestém místě v tehdejším Mistrovství Československa, zařazení plzeňského týmu pouze do krajského přeboru! A právě tyto trvající reorganizace soutěží v padesátých letech způsobily, že se plzeňský klub vrátil do první ligy až v roce 1960. Období šedesátých let poté bylo ve znamení pravidelného střídání první a druhé soutěže
Dlouhodobé účinkování v nejvyšší soutěži nastalo opět v letech sedmdesátých. Celé toto desetiletí patřil plzeňský ke stálým účastníkům první ligy.

Jestliže se v sedmdesátých letech ještě plzeňský sport držel trochu nad vodou, v následujícím desetiletí, stejně jako celé město Plzeň, postupně upadal. A tak kromě dvou prvoligových ročníků, 86/87 a 88/89, hrál plzeňský tým pouze druhou fotbalovou ligu. Až devadesátá léta přinesla opětovné oživení plzeňské fotbalové tradice. V roce 1992 se klub vrátil ke svému historickému názvu FC VIKTORIA PLZEŇ a hned v následující sezóně postoupil do první ligy. Mezi českou fotbalovou elitou se Viktoria umisťovala v rozmezí pátého a dvanáctého místa. V roce 1999, v nejvyrovnanějším ročníku české prvoligové historie, však plzeňský klub obsadil až patnácté místo a sestoupil do druhé ligy. Po ročním působení v nižší soutěži však FC Viktoria oslavila návrat mezi zpět fotbalovou elitu. K velké škodě celého regionu však pouze na jednu  a to neúspěšnou sezónu.

V následujících ročnících 2001/02 a 2002/03 se tak v Plzni hrála opět pouze II. fotbalová liga. Ale i tak toto období přineslo plzeňskému fotbalovému klubu významné klady. FC Viktoria Plzeň se transformovala na akciovou společnost a hlavně získala 99% zahraničního vlastníka - italskou společnost Fotball EAST Ltd. Rovněž začala ve spolupráci s magistrátem města Plzně rozsáhlá rekonstrukce a modernizace městského stadionu, který musí splňovat přísná kritéria evropské fotbalové federace - UEFA.

A tak v létě roku 2003 , kdy  FC Viktoria Plzeň a.s. slavila postup do nejvyšší fotbalové soutěže, byl jí po I.etapě rozsáhlé rekonstrukce předán do užívání fotbalový stadion, který již nyní odpovídá náročným bezpečnostním i sportovním požadavkům pro zápasy jak nejvyšší domácí české fotbalové soutěže, tak i pro mezinárodní utkání.

 

Tradice v neúspěšném působení v I. lize se opakovala i v sezóně 2003/2004. Po vydařeném startu do soutěže nastal ve druhé polovině podzimní části útlum, ze kterého mužstvo nevystoupilo ani v jarní části.
FC Viktoria Plzeň nenavázala na své úspěšné výsledky z 90. let a po umístění se na posledním místě prvoligové tabulky byla opět odsouzena k sestupu.
Ve vedení klubu, v realizačním týmu i v samotném hráčském kádru došlo k razantním změnám a byl stanoven jediný cíl: "Vytvořit mladé perspektivní mužstvo a v nejbližším časovém období se vrátit na stálo mezi českou fotbalovou elitu."

 

 

Novým majitelem klubu FC Viktoria Plzeň, a.s. se od 21. 3. 2005 stala Plzeňská sportovní a.s., která téměř 100% akcií odkoupila od firmy Football East Ltd. Předsedou představenstva Plzeňské sportovní a.s. je ing. Zdeněk Smetana, předsedou dozorčí rady je JUD. Daniel Volopich.

Smyslem a cílem této investice do fotbalu je stabilizace a perspektivní rozvinutí činnosti největšího a nejúspěšnějšího fotbalového klubu v Plzni a celém západočeském regionu, kterým klub FC Viktoria Plzeň bezesporu je. Téměř stoletá tradice, vynikající mládežnická základna a opětovný postup do 1. Gambrinus ligy z třetího místa druhé ligy v sezóně 2004/2005 dává reálné předpoklady, aby se - na bázi zdravého plzeňského patriotismu, s novou podporou nejen města a kraje a samozřejmě především s novou a širší podporou největších a nejvýznamnějších firem působících na Plzeňsku - FC Viktoria Plzeň, a.s. trvale usadila mezi fotbalovou elitou a důstojně reprezentovala západočesky region v naší nejvyšší fotbalové soutěži.

 

Samozřejmě, dosáhnout a dlouhodobě udržet vysokou sportovní úroveň v soudobém profesionálním fotbale vyžaduje nejen potřebnou sportovní kvalitu, ale také stabilizovanou finanční a  obchodně-ekonomickou základnu a velmi rozvinutý systém marketingu a komunikace, protože vrcholový sport  je dnes významným odvětvím „zábavného průmyslu.“

Zásadní zlom k uplatnění nové strategie klubu FC Viktoria Plzeň představuje spolupráce se světoznámou firmou Škoda Plzeň, respektive s dceřinou společností Škoda Power s.r.o. Samozřejmě, na obchodní  a marketingové spolupráci se podílí celá řada dalších firem a podniků, včetně japonské firmy Daikin. Mezi významné partnery pro mládežnické týmy patří například  Plzeňská teplárenská a.s.

 

Novým vlastníkům a partnerům FC Viktoria Plzeň však nejde pouze o vrcholový ligový fotbal mužů a mládeže. Jde také o rozvoj ženského fotbalu a proto pod křídla FC Viktoria Plzeň nyní patří týmy ženského fotbalu, které dříve působily v rámci Rapidu Plzeň. Příznivci fotbalu se tak mohou těšit i na ženskou fotbalovou ligu.

Klubová péče o špičkové talenty nesmí ustrnout. Také proto šéftrenérem klubu a hlavním trenérem ligového A-týmu mužů byl jmenován Zdeněk Michálek, trenér – legenda, který s FC Viktoria Plzeň postoupil celkem pětkrát do první ligy, což široko daleko nemá obdobu. Navíc, v současném kádru profesionálního týmu působí většina vlastních odchovanců, stejně jako v rezervním týmu, který chce z divize postoupit do III. Ligy již v sezóně 2005/2006.

 

Důraz na principy hospodárnosti, efektivnosti, transparentnosti a fair-play je skutečně základním nosným pilířem budování moderního fotbalového klubu, aby FC Viktoria Plzeň byla opravdu „vlajkovou lodí“ města Plzně a celého západočeského regionu ve fotbalovém světě.

Samozřejmě, naplnění takových ambicí vyžaduje další modernizaci a zlepšení sportovní a divácké infrastruktury, ať už ve formě rekonstrukce stadionu ve Štruncových sadech (kde je sice jeden z nejlepších fotbalových a vyhřívaných trávníků v naší lize, ale ostatní podmínky již neodpovídají nárokům na moderní fotbalové stadiony) nebo výstavbou čistě fotbalové arény (i tato varianta je předmětem jednání).

 

Zvláštní  důraz nové vedení klubu bude klást na korektní a srozumitelnou spolupráci s tzv. partnerskými fotbalovými kluby, a to jak pro výchovu mladých fotbalistů, tak pro uplatnění hráčů v seniorských kategoriích s ohledem na jejich uplatnění odpovídající jejich výkonnostní úrovni. Taková spolupráce vyžaduje především vysoce kvalifikované a motivované trenéry, kteří chtějí uplatňovat moderní postupy  a světové trendy. I proto byla v klubu zřízena funkce hlavního metodika, který je současně asistentem hlavního trenéra ligového A-mužstva a který bude systematicky podporovat rozvoj tréninkového procesu ve všech týmech a v budoucnu i v partnerských klubech FC Viktoria Plzeň.

Být nejúspěšnějším klubem města Plzeň a celého západočeského regionu vyžaduje především systematickou, odbornou a pečlivou každodenní práci, kterou musí vést a koordinovat kompetentní management, který odpovídá a reportuje výhradně valné hromadě a dalším orgánům FC Viktoria Plzeň, a.s. K propojení dlouhodobých koncepčních záměrů a operativního řízení bude management působit v tzv. tandemu, kde  Dr. Ladislav Valášek jako prezident klubu zastřeší celkovou koordinaci postupů uvnitř i vně klubu a Ing. Radomír Havel jako výkonný ředitel zajistí každodenní řízení ve sportovní, obchodní, finanční a technické oblasti.

 

Lze předpokládat, že se změnami uvnitř klubu a s atraktivní fotbalovou hrou, systematickou péčí o mládež i o ženský fotbal, a především a s velkou péčí o naše fotbalové příznivce, fanoušky a zákazníky, se klub FC Viktoria Plzeň, a.s. bude řadit nejen ke stabilizovaným, ale také úspěšným profesionálním fotbalovým klubům, které mají další růstovou perspektivu. 

 

V průběhu roku 2006 - 07 se v rámci FC Viktoria Plzeň projevila celá řada operativních změn, které souvisely se vstupem Plzeňská sportovní a.s. do FC Viktoria Plzeň, a  samozřejmě také s běžným každodenním životem profesionálního ligového fotbalového klubu.
 
Především trenéra Zdeňka Michálka u ligového A-mužstva (asitenty byli dr. Votík, S. Purkart a trenérem brankářů J. Čaloun) nahradil ve funkci hlavního trenéra klubu uznávaný  a úspěšný trenér František Straka, který - po své skvělé kariéře úspěšného ligového hráče v pražské Spartě a německé Bundeslize - trénoval v Německu a v ČR dosáhl vynikajících trenérských výsledků jak v FK Teplice, tak  AC Sparta Praha, se kterými hrál v evropských pohárech, resp. v Lize mistrů.
 
Františku Strakovi (jehož asistem se stal M. Petrouš) se podařilo udržet FC Viktorii Plzeň v 1. Gambrinus lize (!), i když po prohraném utkání v Jihlavě a v Ostravě či doma se Slováckem to skoro nikdo nečekal. Díky mimořádnému výkonu v posledním ligovém utkání sezóny 2005-2006, kdy trenér Straka neuvěřitelným způsobem zmobilozoval celý tým a dal šanci mladým hráčům FC Viktoria Plzeň, kteří se mu odvděčili výborným výkonem a vyhráli 1:3 nad týmem AC Sparta Praha na jeho letenském stadionu, a to za velkých ovací nejen plzeňských příznivců, ale i sparťanských fanoušků, kteří ocenili dřívější působení F. Straky ve Spartě, ať už jako hráče, či trenéra.
 
V létě 2006 se také konečně podařilo B-mužstvu mužů postoupit z divize do České fotbalové ligy, a to pod vedením trenéra M. Petrouše.
 
Do nové ligové sezóny 2006 - 2007 ligové mužstvo FC Viktoria Plzeň však už F. Straka jako trenér nevedl, protože získal nové zahraniční angažmá  v rakouském Insbrucku. Majitelům a vedení klubu se podařilo získat jako nového hlavního trenéra Michala Bílka, který - podobně jako F. Straka - byl dříve vynikajícím ligovým hráčem AC Sparta Praha, reprezentatem a hrál také v zahraničí (ve Španělsku). Trenérskou kariéru odstartoval v FK Teplice, působil také jako mládežnický trenér u reprezentace U19 ČR a pak ve složitých podmínkách úspěšně trénoval v FK Chmel Blšany, odkud si s sebou do Plzně přivedl asistenta Zdenko Frťalu a také trenéra brankářů P. Průšu a maséra Šimečka. Do ligového kádru byli na přestup získáni hráči  M. Müller a  P. Trapp z Blšan, brankář M. Daněk z Baníku Ostrava, hráči T. Rada a M. Jarolím z AC Sparta Praha a také J. Rezek z ruského Krasnodaru, který však odešel na hostování do AC Sparty Praha společně s trenéry Bílkem a Frťalou, které majitelé a vedení FC Viktoria Plzeň za ekonomicky výhodných podmínek uvolnili do AC Sparta Praha, i když část plzeňských fanoušků tyto změny nesla velmi nelibě, zvláště když u týmu skončili i starší úspěšní plzeňští ligoví hráči a bývali reprezentanti ČR, kteří se proslavili i v zahraničí (P. Vlček a R. Vágner, kteří odešli do Řecka).
 
Trenéra Bílka nahradil trenér Stanislav Levý, který si v realizačním týmu ponechal trenéra brankářů P. Průšu i maséra Šimečka či kustoda Zdrhu a za asistenta si vybral M. Petrouše, který podobně jako S. Levý byl dříve hráčem Bohemians Praha.
 
Výběr S. Levého do funkce hlavního trneéra FC Viktoria Plzeň vycházel ze stejných kriterií jako tomu bylo u trenérů Straky a Bílka, tzn. rovněž S. Levý byl úspěšným ligovým hráčem a reprezentantem, působil jako hráč i trenér v zahraničí (v Německu), má nejvyšší UEFA Profi Licenci a v jeho kompetenci jsou i manažersko-koordinanční funkce na sportovním úseku jak z hlediska výběru hráčů a hledání talentů, tak z hlediska odborného působení na ostatní trenéry FC Viktöria Plzeň. Kapitánem ligového mužstva se stal D. Limberský, který jako nejmladší kapitán v 1. Gambrinus lize začíná zúročovat své zkušeností ze zahraničních klubů (Itálie, Anglie) a z reprezentační týmu U21. Dále nově byli postupně získáni na přestup z 1. FC Slovácko do FC Viktoria Plzeň i další ligoví hráči, a to V. Malár a později také maďarský hráč Ferenc Róth a Pavel Malchárek, který dříve hrál ve Vítkovicích, AC Sparta Praha a v mládežnických reprezentacích (nyní je v širším kádru U21). Na přestup byl dále získáni slovenský výborný brankář  Ilizi a koncový útočník Psohlavec ze SIAD Most. Naopak do řecké Škody Xhanti odešel v zimě obránce M. Knakal a do německého Weidenu odešel útočník Bednář.
 
Ke změně došlo také na úrovni  trenéra třetiligového B-mužstva, kterým se stal S. Purkart, pod jehož vedením  se B-mužstvo pokračovalo v přetváření na  tzv. juniorku, kdy vlastně téměř všichni hráči juniorky jsou ve věkové kategorii 19 - 21 let. Tím dochází k větší péči o mladé hráče a k lepšímu prolínání rezervního týmu (juniorky) nejen s A-mužstvem, ale i s dorostem, kde je celá řada dalších talentovaných fotbalistů, především ze západočeského regionu.
 
Ve funkci hlavní trenéra mládeže působil bývalý ligový hráč Zdeněk Bečka, který však v závěru roku 2006 přešel - jako technicko kondiční trenér -  k ligovému A-mužstvu do realizačního týmu trenéra Levého a na jeho místo od 1.1. 2007 přešel F. Sluka, který má nevyjšší licenci trenéra mládeže ČMFS a v minulé sezóně zachránil dorostenecký tým U18 v České lize dorostu, a  o totéž se musí pokusit s týmem U19 v celostátní dorostenecké lize.
 
V průběhu sezóny 2006 - 2007 někteří mladí hráči z FC Viktoria Plzeň navázali na reprezentační působení svých předchůdců. V reprezentačním výběru U21 se uplatnil především M. Fillo, dále M. Knakal,  V. Procházka a P. Trapp, do širšího výběru U20 se dostal M. Valášek, v U18 hrál K. Staněk a J. Süsser (kterého klub získal na přestup z Čáslavi a který na jaře 2007 hostuje v druholigových Blšanech společně s O. Šimlem a M. Smejkalem), v reprezentační kategorii U17 se výborně  uplatnil  J. Lecjaks, další hráči jsou v širších výběrech U17 (L. Nový) a U16 (brankář Šebek, který však ukončil hostování z FK Tachov a k 1. 7.2007 má přestoupit do londýnské Chelsea).
 
Práce s mládeží má v FC Viktoria Plzeň má zkrátka nejen vynikající tradici, ale i velkou perspektivu. K dalšímu zdokonalování majitelé i vedení klubu FC Viktoria Plzeň připravují další investice a opatření, např. klub začal v západočeském regionu využívat tzv. smluvně kooperační kluby, a to Baník Sokolov (2. liga) , Buldoci K. Vary (3. liga - zde jsou momentálně na hostování 4 naši hráči, a to brankář Ticháček, hráči Schuster, Kubice a Vaněček), divizní kluby Senco Doubrovka (kde je na hostování brankář Protivínský) a Slavia Vejprnice (kde je na hostování hráči Cápal a Puchmeltr). Znovu se rozbíhá spolupráce také s 1. FC Plzeň na úseku mládeže. Za nový systém skautingu mladých hráčů nyní odpovídá Mgr. V. Feduň.
 
Na začátku roku 2007 došlo také ke změně na úrovni vedoucího ligového A-mužstva a sekretáře klubu, kdy dlouholetého pracovníka V. Kořínka nahradil Roman Vonášek, bývalý ligový hráč Plzně, pražské Sparty, belgického Lokerenu a reprezentačního mužstva ČR (který současně vykonává funkci kustoda u národního mužstva ČR). Další změny byly i na dalších postech, kdy ing. Radka Havla ve funkci místopředsedy představenstva vystřídal ing. Petr Kalčík a ve funkci provozního a finančního ředitelel L. Foltýn. Na pozici obchodního a marketingového manažera nastoupil Mgr. J. Hamouz, který vystřídal I. Dischingera.
 
Prioritou pro majitele a vedení kluby zůstává celková ekonomicko-finanční, obchodní a provozní stabilizace a další rozvoj klubu jako celku, tzn. nejen sportovní úspěch v podobě trvalého zakotvení A-mužstva  v 1. Gambrinus lize (s postupným útokem na lepší příčky tabulky a souběžným důrazem na Pohár ČMFS), ale i udržení juniorky ve 3. lize či dorostoneckého týmu U19 v celostátní lize dorostu a samozřejmě další rozvoj všech ostatních mládežnických a nově i ženských týmů FC Viktoria Plzeň, které si ve svých kategoriích a ligových soutěžích vedou skutečně velmi dobře.
 
Zvýšení návštěvnosti na ligových utkání a jejich vyšší atraktivita hry s celkovou modernizací obchodně-marketingových aktivit je cílem, který jistě podpoří  jak obchodní partneři v čele se Škodou Power a dalšími významnými domacími i zahraničními firmami, tak fanoušci "Viktorky" z Plzně i okolí. Doplňkové programy a celkové zkvalitnění služeb a bezpečnosti na stadionu, jakož i rozvinutí klubové internetové televize a dalších komerčních aktivit podporují růst zájmu o fobal v Plzni a celém západočeském regionu.
 
Je velmi důležité, že po nástupu nového primátora města Plzně ing. Pavla Rödla se pozitivně a aktivně rozbíhají jednání o novém moderním fotbalovém stadionu, protože stávající stadion ve Štruncových sadech má sice velmi kvalitní vyhřívanou travnatou plochu, ale celkově svým tzv. všesportovním pojetím s atletickou dráhou, tribunami  a zastaralým zázemím daleko od hrací plochy neodpovídá soudobým potřebám. Město Plzeň, Plzeňský kraj i celý západočeský region si zasluhují moderní fotbalovou arénu, na které by se kromě ligových utkání FC Viktoria Plzeň mohla hrát např. i mezinárodní utkání a pokud by ČR získala pořadatelství Olympijských her, tak by se v Plzni mohl hrát i olympijský fotbal. Tyto širší - nejen fotbalové - zájmy a potřeby by se navíc daly spojit s dalšími investičními záměry veřejného a soukromého sektoru k vybudování dalších moderních sportovních a souvisejících kapacit v Plzni, které by navázaly na fotbalovou arénu (viz např. projekt na výstavbu aqua-parku, kryté sjezdovky, hotelu apod.) a pak by se dal ještě více moderním potřebám otevřít celý areál ve Štruncových sadech, zvláště ve vazbě na další zkvalitnění tréninkového areálu v Luční ulici, krásné nábřeží okolních řek a sousední areál Plzeňského Prazdroje.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář