Historie hokeje v Ústí nad Labem
Historie
Počátky hokeje v Ústí n. L. sahají až těsně ke konci II. světové války. V roce 1945 se dala dohromady skupina nadšenců v čele s Jaroslavem Kropáčkem a v r. 1946 založila klub ledního hokeje Sokol Ústí nad Labem. Po několika měsících po vzoru pražského jmenovce založili klub LTC (1946 - 1948). Přihlásili se do Západoseveročeské župy zimních sportů a začali hrát pravidelnou soutěž. V dalších letech (1949 - 1959) hrál klub pod názvem ZSJ Armaturka. Od roku 1959 přešel pod TJ Chemička a pod tímto jménem hrál až do roku 1963. V tomto roce TJ Chemička ukončila pro finanční potíže činnost hokejového klubu. Po řadě jednání s městskými orgány bylo rozhodnuto nedopustit skončení hokeje ve městě. Východisko navrhla tehdy malá jednota TJ Slovan Národní výbory a rozhodla, že hokej bude provozovat jako hlavní odvětví své činnosti. Hokejový oddíl byl tedy předán do rukou jejího prvního předsedy JUDr. Oldřicha Rejny, který v této funkci pracoval celých 23 let.
V roce 1966 vyhrálo mužstvo TJ Slovan kvalifikaci o postup do tehdejší II. ligy, kterou hrálo až do roku 1972. Po sezóně 1971/72 (Slovan skončil na 8. místě) došlo k reorganizaci soutěží; vytvořila se I. Národní hokejová liga. Klub podstoupil náročnou hokejovou kvalifikaci o účast v I. NHL a byl velmi úspěšný, když v ní skončil z 10 mužstev na 2. místě, pouze 1 bod za Slezanem Opava. Od té doby se umisťoval na předních pozicích soutěže. V sezóně 1979/80 vyhrál s náskokem 7 bodů skupinu „A“ I. ČNHL, ale v kvalifikaci o postup do 1. ligy neuspěl s exligovým TJ Gottwaldov. V další sezóně Slovan svojí skupinu opět vyhrál, ale dále opět neuspěl, když ve finálové desetičlenné skupině obsadil 3. místo za Zetorem (postoupil do 1. ligy) a Ingstavem Brno.
Od sezóny 1986/87 se začal ústecký hokej dostávat do krize. Tento rok se ještě Slovan zachránil, když skončil ve skupině o záchranu na předposledním místě, ale v sezóně příští už sestoupil do II. NHL. V sezóně 1988/89 vyhrál suverénně s náskokem 16 bodů svoji skupinu a nikdo nepochyboval o návratu do I. NHL, ale kvalifikace se vůbec nevydařila a Slovanu utekla jedinečná šance, když ze tří kvalifikantů dva postupovali. Do I. NHL se klub vrátil až v roce 1993. Sezóna 1993/94 byla v novodobé historii klubu zatím nejúspěšnější. Po základní a nadstavbové části se Slovan umístil na 5. místě. Ve čtvrtfinále play-off pak vyřadil 3:1 na zápasy Opavu a zastavil ho až v semifinále Vsetín, který tehdy nekompromisně kráčel do Extraligy. Po sezóně 1997/98 byl klub nucen pro vleklé finanční potíže soutěž odprodat do Chomutova a v následující sezóně se zachránil před pádem do oblastního přeboru až několik kol před koncem soutěže.
Cesta z pekla do nebe
Deset let trvala hokejistům Slovanu Ústí nad Labem cesta z hokejového suterénu, z nejzanedbanějších míst hokejové mapy Česka mezi hokejovou českou smetánku. V roce 1997 ekonomicky vyždímaný klub odprodal práva na I. ligu Chomutovu. V následující sezoně skončil až dvanáctý ve II. lize. Od té doby stoupá vzhůru, po třech sezonách ve II. lize strávil sedm o stupínek výš a v příštím ročníku se poprvé poměří z českou extraligovou elitou. Jak mezi ni doputoval? Na to odpoví seriál webových stránek klubu. Krátce zmíníme tříletou epizodu ve druhé lize a pak po sezoně projdeme cestu první ligou.
Klub za dobu své existence vychoval ve svých řadách nejednoho reprezentanta a špičkového hokejistu. Velkou zásluhu na úspěších klubu měla dobrá práce s mládeží už za minulého režimu. Nejslavnějšími hráči, kteří začínali ve Slovanu jsou např. Milan Hejduk, Petr Rosol, Radek Kampf, Radek Hamr, Jan Čaloun, Martin Štěpánek...