Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie hokeje v Ústí nad Labem

9. 9. 2007

Historie

Počátky hokeje v Ústí n. L. sahají až těsně ke konci II. světové války. V roce 1945 se dala dohromady skupina nadšenců v čele s Jaroslavem Kropáčkem a v r. 1946 založila klub ledního hokeje Sokol Ústí nad Labem. Po několika měsících po vzoru pražského jmenovce založili klub LTC (1946 - 1948). Přihlásili se do Západoseveročeské župy zimních sportů a začali hrát pravidelnou soutěž. V dalších letech (1949 - 1959) hrál klub pod názvem ZSJ Armaturka. Od roku 1959 přešel pod TJ Chemička a pod tímto jménem hrál až do roku 1963. V tomto roce TJ Chemička ukončila pro finanční potíže činnost hokejového klubu. Po řadě jednání s městskými orgány bylo rozhodnuto nedopustit skončení hokeje ve městě. Východisko navrhla tehdy malá jednota TJ Slovan Národní výbory a rozhodla, že hokej bude provozovat jako hlavní odvětví své činnosti. Hokejový oddíl byl tedy předán do rukou jejího prvního předsedy JUDr. Oldřicha Rejny, který v této funkci pracoval celých 23 let.

V roce 1966 vyhrálo mužstvo TJ Slovan kvalifikaci o postup do tehdejší II. ligy, kterou hrálo až do roku 1972. Po sezóně 1971/72 (Slovan skončil na 8. místě) došlo k reorganizaci soutěží; vytvořila se I. Národní hokejová liga. Klub podstoupil náročnou hokejovou kvalifikaci o účast v I. NHL a byl velmi úspěšný, když v ní skončil z 10 mužstev na 2. místě, pouze 1 bod za Slezanem Opava. Od té doby se umisťoval na předních pozicích soutěže. V sezóně 1979/80 vyhrál s náskokem 7 bodů skupinu „A“ I. ČNHL, ale v kvalifikaci o postup do 1. ligy neuspěl s exligovým TJ Gottwaldov. V další sezóně Slovan svojí skupinu opět vyhrál, ale dále opět neuspěl, když ve finálové desetičlenné skupině obsadil 3. místo za Zetorem (postoupil do 1. ligy) a Ingstavem Brno.

Od sezóny 1986/87 se začal ústecký hokej dostávat do krize. Tento rok se ještě Slovan zachránil, když skončil ve skupině o záchranu na předposledním místě, ale v sezóně příští už sestoupil do II. NHL. V sezóně 1988/89 vyhrál suverénně s náskokem 16 bodů svoji skupinu a nikdo nepochyboval o návratu do I. NHL, ale kvalifikace se vůbec nevydařila a Slovanu utekla jedinečná šance, když ze tří kvalifikantů dva postupovali. Do I. NHL se klub vrátil až v roce 1993. Sezóna 1993/94 byla v novodobé historii klubu zatím nejúspěšnější. Po základní a nadstavbové části se Slovan umístil na 5. místě. Ve čtvrtfinále play-off pak vyřadil 3:1 na zápasy Opavu a zastavil ho až v semifinále Vsetín, který tehdy nekompromisně kráčel do Extraligy. Po sezóně 1997/98 byl klub nucen pro vleklé finanční potíže soutěž odprodat do Chomutova a v následující sezóně se zachránil před pádem do oblastního přeboru až několik kol před koncem soutěže.

 

Cesta z pekla do nebe
Deset let trvala hokejistům Slovanu Ústí nad Labem cesta z hokejového suterénu, z nejzanedbanějších míst hokejové mapy Česka mezi hokejovou českou smetánku. V roce 1997 ekonomicky vyždímaný klub odprodal práva na I. ligu Chomutovu. V následující sezoně skončil až dvanáctý ve II. lize. Od té doby stoupá vzhůru, po třech sezonách ve II. lize strávil sedm o stupínek výš a v příštím ročníku se poprvé poměří z českou extraligovou elitou. Jak mezi ni doputoval? Na to odpoví seriál webových stránek klubu. Krátce zmíníme tříletou epizodu ve druhé lize a pak po sezoně projdeme cestu první ligou. • Cesta z pekla až do nebe, seriál o historii – díl 0. Druhá liga


 • Cesta z pekla až do nebe, seriál o historii – díl 1. Sezona 2000 – 2001


 • Cesta z pekla až do nebe, seriál o historii – díl 2. Sezona 2001 – 2002


 • Cesta z pekla až do nebe, seriál o historii – díl 3. Sezona 2002 – 2003


 • Cesta z pekla až do nebe, seriál o historii – díl 4. Sezona 2003 – 2004


 • Cesta z pekla až do nebe, seriál o historii – díl 5. Sezona 2004 – 2005


 • Cesta z pekla až do nebe, seriál o historii – díl 6. Sezona 2005 – 2006


 • Cesta z pekla až do nebe, seriál o historii – díl 7. Sezona 2006 – 2007
 • Klub za dobu své existence vychoval ve svých řadách nejednoho reprezentanta a špičkového hokejistu. Velkou zásluhu na úspěších klubu měla dobrá práce s mládeží už za minulého režimu. Nejslavnějšími hráči, kteří začínali ve Slovanu jsou např. Milan Hejduk, Petr Rosol, Radek Kampf, Radek Hamr, Jan Čaloun, Martin Štěpánek...

   

  Komentáře

  Přidat komentář

  Přehled komentářů

  Zatím nebyl vložen žádný komentář